Naujienos

Kundalini joga: kas tai yra ir kuo ji naudinga moterims po 50-ties?

2022 vasario 25

Dar niekada sportas nebuvo toks pasiekiamas, kaip dabar. Internete – pilna nemokamų treniruočių arba įvairiausių sporto programėlių, tačiau pasak sertifikuotos kūno ir judesio terapeutės, Kundalini jogos instruktorės Eglės Joanos Šatkutės, netinkamai pasirinkta judėjimo programa ir tempas gali pridaryti daugiau žalos nei naudos.

Didžiausias pavojus – dar didesnis organizmo gyvybinių resursų ir nervų sistemos nualinimas bei kraujospūdžio padidėjimas.
Pradėti judėti niekada nevėlu nepaisant amžiaus, tačiau svarbu suprasti, kad tai kas tinka vienai amžiaus grupei – kitai gali net pakenkti.
Net jei deklaruojama, kad joga ar kažkokia kita sporto rūšis tinka visiems, tai tiesa – tik iš dalies.

Klaidinga sekti aklai paskui praktiką

„Didžiausia problema – ta, kad dažniausiai įvairiose jogos mokyklose sekama paskui praktiką, nors iš tiesų praktika turėtų sekti paskui mus, nes kiekvienas esame skirtingi pagal amžių, kūno konstituciją ir fizinio aktyvumo patirtį“, – pasakojo kundalini jogos instruktorė. Iš tiesų senovės Rytuose, jogos praktikos buvo skiriamos jau pilnai savo kūną pažįstantiems žmonėms.
Pasak instruktorės, jei 50 amžiaus ribą perkopusi moteris, kuri anksčiau nesportavo, atliks fizinius ir kvėpavimo pratimus dvidešimtmetės jogos mokytojos tempu, didelė tikimybė, kad ims svaigti galva, apims dusulys, pakils kraujo spaudimas, tad vietoj to, kad kūne atsirastų daugiau balanso gausime priešingą efektą – dar didesnę įtampą.

Prieš pradedant judėti, labai svarbu atsižvelgti į organizmo pokyčius, su kuriais susiduria 50-metės.
Tuo metu silpsta hormonų sistema, dažna moteris išgyvena menopauzę, atsiranda nemiga, jaučiamas jėgų nebuvimas, padidėjęs jautrumas, anksčiau nebūdingos alerginės reakcijos, nerimas be priežasties ar net nerimas, sukeliantis panikos atakas ir nevaldomas emocines bangas.

„Atrodo gyveni taip pat, bet žemė tarsi slysta iš po kojų. Žvelgiant į veidrodį matai glembančią, vis labiau pigmentinėmis dėmėmis beriamą odą, besikeičiančią figūrą ir artėjančią senatvę, su kuria reikia susidraugauti. Vargina ir svyruojančios nuotaikos, ir emocijų pokyčiai, ir dažnai moteriai silpstantis libido, trumposios atminties silpimas, dėmesio nelaikymas ”, – tokius išgyvenimus ir nusiskundimus Eglė girdi iš į kundalini jogos užsiėmimus ateinančių moterų, kurioms virš 50-ies.

Pirmasis uždavinys – pastebėti savo kūno pojūčius

Pasak Eglės, tokio amžiaus moterims visų pirma reikia iš naujo susidraugauti su savo kūnu ir išmokti jį jausti – suvokti, ką reiškia judinti vieną arba abi kojas, kaip įtempti bambą arba ją atpalaiduoti, pastebėti pojūčius skirtingose kūno vietose ir vidaus organuose bei sekti, kaip mintys nusėda kūne.
Kundalini joga nuo kitų jogos rūšių skiriasi tuo, kad ji apjungia fizinius pratimus, kvėpavimą, dėmesio koncentraciją ir specialius garsus (mantras), todėl veikia kelis kartus greičiau nei įprastinė joga. Atliekant judesius, suderintus su kvėpavimu stimuliuojama endokrininė, limfinė ir bendra organizmo imuninė sistema. Labai svarbu tai, kad kundalini joga turi labai platų kvėpavimo spektrą, todėl nesunkiai tempas priderinamas prie kiekvieno žmogaus individualiai.

Energijai padidinti – pilvo įdarbinimas

Moterims, kurioms yra virš 50 metų, būdingas nestabilus, šokinėjantis kvėpavimas, kai kvėpuojama tik krūtine arba nesąmoningas kvėpavimo sulaikymas, todėl visų pirma specialiomis praktikomis siekiama subalansuoti kvėpavimą, išplėsti plaučių tūrį ir išmokti stebėti savo kvėpavimą. „Ypač didelis dėmesys skiriamas pilvui ir klubams, nes tai – moters gyvybinės energijos šaltinis. Kai įdarbiname pilvą, galime daugiau įkvėpti ir iškvėpti. Taip į mūsų ląsteles kartu su oru patenka daugiau deguonies, atstatomas reikalingas deguonies ir anglies dvideginio santykis, suaktyvinama kraujotaka”, – pasakojo E. Šatkutė.

Pasak Eglės, jau po pirmųjų užsiėmimų, moterys jaučia pokyčius, nes atsiranda daugiau energijos, nurimsta protas ir į tą pačią situaciją galima pažiūrėti kitu kampu. O jei tik protas švaresnis – daugiau pusiausvyros visame organizme ir kasdieniame gyvenime. Žinoma, norint išlaikyti pastovų energijos lygį ir kūno tonusą, judėjimas turi tapti kasdiene kūno higiena. Svarbu tik nepersitempti pačioje pradžioje, o pamažu galima pradėti judėti dažniau ir intensyviau.

Kvėpavimo pratimas plaučių tūrio efektyvumui didinti

Norint padidinti plaučių tūrį, o taip pat nuraminti mintis rekomenduojama atlikti paprastą kundalini jogos kvėpavimo pratimą (pranajamą) namuose. Šį pratimą galite daryti ir ryte, ir vakare, svarbu, kad būtumėte ramioje aplinkoje ir skirtumėte sau bent 5 minutes.

Pratimo eiga:

Atsisėskite patogiai ant kėdės, pėdas atremkite į grindis, rankos tegu ilsisi ant kelių. Ištiesinkite nugarą, patempkite viršugalvį, įtraukite smakrą, įsivaizduokite, kad kaklas ir galva yra stuburo tęsinys ir pajuskite, kad jūsų stuburas yra tiesus nuo uodegikaulio ir pat viršugalvio.

Pirma dalis skirta plaučių tūrio efektyvumui pasitikrinti.

Įkvėpkite per nosį užpildydami oru 2/3 plaučių tūrio. Sulaikykite kvėpavimą tiek, kiek jums bus patogu išbūti nekvėpuojant. Iškvėpkite per burną. Sulaikykite kvėpavimą tiek, kiek galite. Svarbu, kad kvėpavimas išliktų tolygus, netrūkčiotų. Stebėkite, kad krūtinė visą kvėpavimo laiką, ypatingai iškvėpimo metu, būtų pakelta į viršų ir nesubliukštų. Tęskite įkvėpimą ir sulaikymą bei iškvėpimą ir sulaikymą 3-5 min. savo ritmu.

Antra dalis skirta plaučių tūriui didinti.

Kvėpuokite per nosį. Įkvėpimo laikas turi būti tolygus iškvėpimo laikui, tačiau pasirinkite sau patogų kvėpavimo tempą. Įkvėpdami išpūskite pilvą, iškvėpdami pritraukite pilvą prie nugaros. Tęskite 2-3 minutes savo pasirinktu tolygiu ritmu. Pabaigoje giliai įkvėpkite, giliai iškvėpkite ir atsipalaiduokite. Pastebėkite fizinius ir emocinius pokyčius.

Nemokami užsiėmimai Vilniuje vyksta  Ateities g. 31 B, Fabijoniškėse ir Live 
Facebook paskyroje: Yoga4energy – Kundalini joga https://www.facebook.com/yogaenergy

Užsiėmimus pirmadienį – ketvirtadienį nuo 18:45 val. veda akredituota kūno ir judesio terapeutė, Kundalini jogos ir sąmoningumo instruktorė Eglė Jona Šatkutė.

Nemokami Kundalini jogos užsiėmimai rengiami pagal projektą „Kokybiško ir sveiko gyvenimo link su jogos mankšta“, finansuojamą valstybės Sporto rėmimo fondo. 

Eglė Šatkutė yra Kundalini Tyrimų Instituto (KRI) sertifikuota jogos instruktorė, praktikuojanti jogą dešimtus metus ir yra sukaupusi daugiau nei 4000 valandų jogos dėstymo, individualių ir grupinių pamokų patirtį. 2022 metais, pabaigusi integruotos kūno veiklos ir judesio terapijos institutą (JK), toliau gilinasi į somatinius judesius ir Kundalini jogos terapiją, kurie paremti somatine psichologija, autentiško judesio ir dėmesingo įsisąmoninimo principais.

2020 gruodžio 15

Nuo spalio 12d. vyksta nemokami Kundalini jogos užsiėmimai pagal MB Mirėjas vykdomą projektą „Kokybiško ir sveiko gyvenimo link su jogos mankšta“ bendrai finansuojamą valstybės Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Švietimo mainų paramos fondas. Užsiėmimai vyko gyvai, o prasidėjus karantinui, sėkmingai persikėlė į internetinę erdvę ir dabar dalyviai dalyvauja saugiai iš sau tinkamos vietos.

Kundalini jogos užsiėmimus veda akredituota Kundalini jogos ir sąmoningumo trenerė Eglė Joana Šatkutė, praktikuojanti jogą jau 9-erius metus. Eglė yra Kundalini Tyrimų Instituto (KRI) sertifikuota jogos instruktorė (KRI I – 200H, KRI II – 124H), Sivananda jogos mokytoja (TTC – 200H), Mindfulness/ dėmesingo įsisąmoninimo metodo praktikė – meditacijų ir samoningumo praktikas aktyviai toliau tobulinanti su Tara Brach ir Jack Kornfield, trečius metus studijuojanti IBMT – Integruotos kūno veiklos ir judesio terapijos institute (UK). Eglė džiaugiasi, kad ypač tokiu metu gali ženkliai prisidėti prie visuomenės fizinio aktyvumo skatinimo bei psichoemocinės sveikatos gerinimo. Dalyviai, praktikavę Kundalini jogą nuo užsiėmimų pradžios jau pastebėjo teigiamus pokyčius: padidėjusį kūno atsparumą stresui, ilgalaikį emocijų balansą, daugiau energijos, taip pat, skausmų sumažėjimą, kokybiškesnį miegą bei pajuto augančią proto ramybę ir aiškumą sprendimuose.

Kundalini jogos užsiėmimai vyksta pirmadienį-ketvirtadienį nuo 18:45 Facebook puslapyje „Yoga4energy – Kundalini joga“, transliuojama tiesiogiai iš studijos Vilniuje. Kiekvieno užsiėmimo pradžioje dalyviai supažindinami su laukiančia praktika, todėl nauji dalyviai gali prisijungti bet kuriuo metu. Kaskart dalyvių laukia psicho-fizinė praktika, meditacija ir atsipalaidavimas. Dalyvauti gali įvairaus amžiaus, įvairaus pasirengimo vyrai ir moterys. Karantino metu, nesant galimybės dalyvauti gyvai ir užduoti aktualius klausimus, kas antrą šeštadienį organizuojamos klausimų-atsakymų sesijos, kurių metu esami dalyviai ar dar tik svarstantys prisijungti gali anonimiškai užduoti klausimus, į kuriuos atsako trenerė Eglė Joana. Artimiausia klausimų-
atsakymų sesija – 2020-12-12 Facebook puslapyje „Yoga4energy – Kundalini joga“.

MB Mirėjas vykdomas projektas „Kokybiško ir sveiko gyvenimo link su jogos mankšta“ bendrai finansuojamas valstybės Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Švietimo mainų paramos fondas vyks ir kitais, 2021-ais metais ir kvies visus norinčius prisijungti prie nemokamų jogos užsiėmimų.